Atrakcje zwiedzanie artykuł

Najciekawsze szlaki rowerowe - Ruciane-Nida

 
Ruciane-Nida i szlaki rowerowe tzw. „pętle”

Ruciane-Nida to ośrodek, gdzie swój start mają szlaki rowerowe o charakterze „pętli”. Jest ich kilka, o różnych stopniach trudności. Ich zaletą jest to, że po wyprawie dojeżdżamy z powrotem do punktu wyjścia, dzięki czemu unikamy zamieszania z noclegami i innymi sprawami logistycznymi ;) W Rucianem-Nidzie (obok Centrum Informacji Turystycznej i Promocji przy ul. Dworcowa) startują następujące szlaki rowerowe:
 
  • Pętla Szeroki Bór (szlak żółty): Ruciane-Nida – Wyłuszczarnia nasion – Szeroki Bór – Wejsuny – Izba Regionalna – Śluza Guzianka - Ruciane-Nida (24 km) 
  • Pętla Bełdany (szlak czerwony): Ruciane-Nida – Śluza Guzianka – Wejsuny – Izba Regionalna – Onufryjewo – Wierzba (przeprawa promem) - Iznota – Wygryny - Ruciane-Nida (39 km) 
  • Pętla Wojnowska (szlak zielony): Ruciane-Nida – ul. Dworcowa – al. Wczasów – ul. Wiejska – ul. Żeglarska – Wojnowo – Klasztor Staroobrzędowców – Cerkiew Prawosławna – Gałkowo – Kadzidłowo – Park Dzikich Zwierząt – Osada Kulturowa – Iznota – Wygryny – Śluza - Ruciane-Nida (40 km) 
  • Pętla Nidzka (szlak niebieski): Ruciane-Nida – ul. Dworcowa – ul. Wiejska – ul. Żeglarska – Pranie – Muzeum K.I. Gałczyńskiego – Krzyże - Karwica – Wiartel – Czaple - Ruciane-Nida (49 km)
     
 
 
Najspokojniejszym (ale i najspokojniejszym) z tych traktów okazuje się Pętla Nidzka, która okrąża Jezioro Nidzkie. Podobno dość trudno spotkać kogokolwiek w trakcie podróżowania tą trasą.  Prawdziwa odskocznia i ucieczka od zgiełku :) Początkujący rowerzyści powinni wybrać Pętlę Szeroki Bór, która jst niezbyt długa i wiedzie prawie w całości przez las, najpierw nad jeziorem Guzianka Wielka. Rzecz dla bardziej zaawansowanych i doświadczonych kolarzy to Pętla Wojnowska – dosyć długa i prowadząca w dużej części po drogach o dużym natężeniu ruchu. 
 
My polecamy zaś szczególnie szlak rowerowy Pętla Bełdany. Jest dosyć długi, lecz ci, którzy go znają, zapewniają – także tzw. „okazjonalni” rowerzyści sobie na nim poradzą (oczywiście jeśli będą jechać rozsądnie, w swoim tempie i nie wyrywając się jak szaleni do przodu). Z Rucianego-Nidy wyjeżdżamy drogą na Guziankę. Kilometr dalej wyłoni się przed nami śluza w Guziance. Następnie trzeba pedałować, obierając kierunek Wejsuny. Kiedy miniemy wieś Onufryjewo na 10 km szlaku, znajdziemy się w rezerwacie konika polskiego. Uwaga – trzeba zachowywać się tu cicho i spokojnie, żeby nie zaburzać dziennego rytmu tutejszych mieszkańców ;) 
 
Kolejne 6 km pokonamy, jadąc przez las doświadczalny Polskiej Akademii Nauk. Wyjeżdżając z niego, powinniśmy kierować się w prawo na wieś Wierzba. Tu spotka nas coś niezwykłego, a mianowicie – przeprawa promowa. To jedyny prom na Mazurach. Latem można się przeprawiać co godzinę od 11:00 do 17:40. Trwa to 10 minut, za jedną osobę zapłacimy 3 zł. Na ląd zejdziemy w miejscu oddalonym o zaledwie 4 km od Mikołajek. To dobra okazja, żeby odwiedzić to miasteczko, siedzibę Króla Sielaw.  Możemy jednak odłożyć tę część wycieczkę na kiedy indziej, a teraz skierować się na Iznotę i dalej na Wygryny, po drodze podziwiając trzy nieduże śródleśne jeziora. Mijając tę miejscowość, zjedziemy do lasu, poruszając się wzdłuż brzegu jeziora Bełdany prawie cały czas. Niedługo potem dotrzemy do Guzianki i do zrobienia pełnego kółka w Rucianem-Nidzie zostanie nam tylko kilometr. Uważamy, że warto wybrać się na Pętlę Bełdany i sprawdzić się na trasie, choćby dla niesamowitych widoków i oczywiście przeprawy promowej. Nie znajdziecie tego nigdzie indziej na Mazurach!


Krutyński Szlak Rowerowy


Trasa: Sorkwity – Piecki – Spychowo – Zgon – Krutyń – Gałkowo 
Długość trasy: 67 km
Ciekawe miejsca na trasie: mazurskie chaty nad brzegami Krutyni, izba pamięci Igora Newerlego
 
Niebieski Krutyński Szlak Rowerowy o długości 67 km to z pewnością jeden z najbardziej widowiskowych szlaków w okolicy. Prowadzi piękną doliną rzeki Krutyni, ciągnąc się wzdłuż chyba najbardziej znanego szlaku kajakowego wiodącego przez Mazury. Szlak startuje we wsi Sorkwity, od której Ruciane-Nida oddalone jest o 45 km i w ten sposób, zaczynając od Sorkwitów, tutaj go opiszemy. Koniec trasy znajduje się jednak w Gałkowie, zaledwie 10 km od Rucianego, może więc warto udać się na niego od końca albo dojechać tędy do Rucianego pierwszego dnia urlopu – pomyślcie nad tym ;)
 
W Sorkwitach wyrusza się spod ewangelickiego zboru, pedałując najpierw drogą na Mrągowo. Gdy miejscowość się skończy, należy skręcić w prawo i poruszać się na Jędrychowo szosą asfaltową. Będzie można zobaczyć jezioro Lampackie po naszej prawej stronie. 4,5 km dalej we wsi Rodowo skończy się twarda nawierzchnia, przez chwilę pojedziemy przez las obok jeziora Lampasz. Wkrótce asfalt wróci :) Za jakiś czas dojedziemy do Piecków, by zaraz po prawej ujrzeć jezioro Dłużec. Wieś o tej samej nazwie to dobre miejsce na krajoznawczy przystanek – zachowały się tutaj   tradycyjne mazurskie chaty. Na Mazurach nie ma już wielu takich obiektów. Przejeżdżając 14 km szlaku, przetniemy most nad Krutynią. 
 
Później będziemy wędrować w kierunku południowym nad jeziorem Białym. Tu droga przez dłuższą chwilę prowadzi przez las, mija się wsie Gant, Machary oraz Nowy Zyzdrój. Ostatnia nich położona jest malowniczo nad jeziorem Zyzdrój Wielki. Na 40 km szlaku niebieskiego leży wieś Spychowo, gdzie funkcjonuje stanica wodna PTTK. Polecamy zatrzymanie się tutaj na posiłek, jeśli zajdzie taka potrzeba, można też tutaj przenocować. Następnie miniemy jeziora Kierwik i Uplik, a za kolejne 7 km dojedziemy do małej miejscowości Zgon, gdzie znajduje się izba pamięci Igora Newerlego, znanego pisarza. Radzilibyśmy jednak racze odpocząć na pięknej, szerokiej plaży nad jeziorem Mokre (zobaczymy ją z drogi). Warto zregenerować siły w tak pięknym otoczeniu :) Po tym relaksie skierujemy się na północ wzdłuż brzegów Mokrego aż do wsi Cierzpięty (7 km od plaży). 
 
Przemierzając trasę północnym brzegiem Mokrego, natkniemy się na szlak rowerowy nr 4, który wiedzie przez Mazurski Park Krajobrazowy. Powinniśmy nim dotrzeć aż do miejscowości Krutyń – można powiedzieć, „stolicy” Mazurskiego Parku Krajobrazowego. W Krutyni swój początek mają trasy kajakowe, sporo tu też miejsc noclegowych i punktów gastronomicznych. Szlak rowerowy, którym jechaliśmy od Sorkwitów, metę ma 3 km dalej we wsi Gałkowo. Albo start – jak wspominaliśmy, możecie jechać w drugą stronę. Sami zdecydujcie :)

 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.