Atrakcje - Ruciane-Nida – nasze propozycje: warsztaty garncarskie, jazda konna...

Ruciane-Nida – nasze propozycje: warsztaty garncarskie, jazda konna...

Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu
 
Ruciane-Nida leży rzut beretem od miejsca, które można nazwać kulturalną stolicą Mazur. Jest nią oczywiście Leśniczówka Pranie, mieszcząca od lat Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Twórca Teatrzyku Zielona Gęś i jeden z najchętniej czytanych polskich poetów bardzo lubił tu bywać. Przypływy weny i święty spokój zapewniały mu dzika i nieco odludna Puszcza Piska oraz jezioro Nidzkie, które widział z okna. Duch Gałczyńskiego unosi się w Praniu do dziś – goście Muzeum mogą zwiedzać pomieszczenia, w których pracował nad swoimi najbardziej znanymi utworami i podziwiać liczne pamiątki po poecie, jego rękopisy, drobiazgi codziennego użytku... Ale Pranie to nie tylko muzeum – na turystów czekają tu różne atrakcje.
 
Leśniczówka Pranie latem ma naprawdę dużo do zaoferowania. Co weekend organizuje się tutaj koncerty – przede wszystkim pojawia się poezja śpiewana, często także muzyka kameralna lub jazz. Pisarze i poeci, którzy wybierają się na wakacje na Mazury, chętnie zapraszają fanów na wieczory autorskie w Praniu. Turystów przyciągają też bardzo fajne zajęcia muzealne, skierowane nie tylko do młodszych gości. Polecamy szczególnie:
 
- Spotkania sceniczne z Hermenegildą Kociubińską – warsztaty teatralne, podczas których uczestnicy pracują nad tekstami z popularnego Teatrzyku Zielona Gęś (cena – 100 zł/grupa, do 25 osób)
- Leśne podchody śladami Gałczyńskiego – dynamiczna, pełna zwrotów akcji i literackich zgadywanek gra terenowa w Puszczy Piskiej (cena – 150 zł/grupa, do 40 osób)
 
Amatorów literatury zainteresują też z pewnością wykłady poświęcone Konstantemu Gałczyńskiemu (do wyboru cztery tematy). Organizacja wykładu dla jednej grupy (max. 30 osób) to wydatek rzędu 75 zł. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja terminów pod nr tel. nr tel. 87 425 62 48. Więcej informacji na temat wykładów, zajęć muzealnych i innych wydarzeń kulturalnych znaleźć można na stronie internetowej Muzeum w Orzyszu: http://lesniczowkapranie.art.pl/. 
 
Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego czeka na gości między 9:30 a 17:00 w dniach:
- listopad-kwiecień – od środy do niedzieli
- maj-czerwiec, wrzesień-październik – od wtorku do niedzieli
- lipiec-sierpień – codziennie.
Ruciane-Nida oddalone jest od Muzeum o zaledwie 8 km – Leśniczówka Pranie leży na trasie Ruciane-Nida – Karwica. Do Muzeum można się dostać też drogą wodną przed jezioro Nidzkie. Za bilety ulgowe zapłacimy 4 zł, za normalne – 6 zł.

 PIECKI - JAZDA KONNA

Zdarza się, że potrzebujemy odpoczynku od zatłoczonych i brudnych miast, chcemy kontaktu z naturą i po to właśnie wybieramy się na Mazury. Prawdziwą odskocznią może być urlop wśród zwierząt. Położone niedaleko Rucianego Piecki to wieś, gdzie swoją siedzibę ma Fundacja Zwierzęta Eulalii. To super atrakcja dla dzieci oraz ludzi, którym los zwierzaków nie jest obojętny. Założyciele tego miejsca, ocalając psy, koty i konie przetrzymywane dawniej w koszmarnych warunkach, chcą też przekazywać wszystkim swoje piękne hobby, jakim jest jazda konna. Ruciane-Nida i okolice świetnie się nadają do uprawiania tego sportu – sprzyja temu rzeźba terenu i zadbane leśne szlaki. Jeśli nigdy wcześniej nie jeździliście, doświadczeni instruktorzy jazdy konnej poradzą, jak zacząć przygodę z jeździectwem, pokażą, jak obchodzić się z koniem, a po kilku lekcjach zabiorą Was na konną wycieczkę nad jeziorami Wagiel, Zyzdrój Mały czy Kołowin. Na długo zapadną wam w pamięć rajdy konne na Mazurach. Dla dzieciaków czymś ekstra będzie już samo spotkanie trzeciego stopnia z koniem, a co dopiero sama jazda! Fundacja Zwierzęta Eulalii może wam też zaproponować przejażdżki bryczką i pokazy jeździeckie  – to dobry pomysł dla mniej aktywnych. 
 
Fundacja ma swoją siedzibę w Zyzdrojowej Woli, ok. 25 km na zachód od Rucianego-Nidy. By tam dojechać, trzeba wyjechać z Rucianego drogą krajową nr 58, mijając po drodze jeziora Uplik i Mokre. Gospodarze Fundacji cały dochód wykorzystują, by móc jak najlepiej opiekować się zwierzętami i zagwarantować im odpowiednie warunki. Tylko tutaj jazda konna na Mazurach staje się nie tylko naszą rozrywką, ale też działalnością dobroczynną. Więcej informacji otrzymacie pod nr tel. +48 601 390 091 lub drogą mailową: fundacja@eulalia.pl. Warto odwiedzić Eulalię i jej zwierzęta!
 
Mikołajki i warsztaty ceramiczne

Największą przyjemność zawsze sprawiają nam pamiątki z wakacji wykonane własnoręcznie. Ruciane-Nida oczywiście pełne jest straganików z różnymi pamiątkowymi drobiazgami, ale fajniej będzie przecież spędzić miło czas i wykonać coś swojego, co będzie nam przez cały rok przypominać o Mazurach.

Warsztaty ceramiczne, które organizuje Mirela Kazuś i jej Pracownia Ceramiczna Boho będą idealne dla tych, którzy chcą się trochę pobawić gliną.
Ceramika i garncarstwo pobudzają naszą kreatywność, uspokajają, a przy tym nie są zbyt skomplikowane i nawet kompletny laik może zrobić coś fajnego. Ulepienie swojego garnuszka, miseczki czy kubka i radość z tej czynności – każdy powinien spróbować. Czemu nie wykorzystać możliwości podczas urlopu w Rucianem-Nidzie? Organizatorzy zajmą się zapewnieniem potrzebnych materiałów.
Uczestnicy powinni za to pamiętać, że żeby wykonać dobre naczynie, trzeba się przy tym nieźle pobrudzić ;) Planujecie wzięcie udziału w warsztatach ceramicznych? Polecamy spakowanie do walizki, którą zabierzecie na Mazury, starych ubrań, które możemy poświęcić i w razie czego wyrzucić.
 
Pracownia Ceramiczna Boho mieści się w Pieckach przy ul. Zwycięstwa 6 – 25 km od Rucianego-Nidy. Można tam podziwiać i zakupić ceramiczne cudeńka wykonane przez gospodynię tego miejsca.

Warsztaty ceramiczne w Mikołajkach, Mrągowie czy Rucianem-Nidzie to jednak jedna z gałęzi jej działalności – odbywają się dość często, szczególnie w lecie.
Polecamy sprawdzić stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/BohoCeramika/, zadzwonić pod nr tel. 514 677 930 albo skontaktować się drogą mailową: bohoceramika@wp.pl.
 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.